NHD-1.8-128160EF-CTXI#-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NHD-1.8-128160EF-CTXI#-T
Category : Optoelectronics LCD, OLED, Graphic
Background Color : -
Display Type : TFT - Color
Product Status : Active
Package : Tray
Viewing Area : 30.03mm W x 37.04mm H
Series : -
Diagonal Screen Size : 1.8" (45.72mm)
Graphics Color : Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen : Resistive
Mfr : Newhaven Display Intl
Dot Pixels : 128 x 160
Display Mode : Transmissive
Interface : Parallel, 8-Bit
Dot Pitch : -
Dot Size : -
Backlight : LED - White
Base Product Number : NHD-1.8
Controller Type : ILI9163C
Description : DISPLAY LCD TFT TOUCH 24PIN
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 8-Bit 1.8" (45.72mm) 128 x 160