ACS764XLFTR-16AU-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS764XLFTR-16AU-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Unidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Accuracy : ±1%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 16A
Response Time : 100µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : I²C
For Measuring : DC
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : -
Linearity : ±0.75%
Supplier Device Package : 24-QSOP
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 2kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Description : SENSOR CURRENT HALL 16A DC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 16A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)