ACS710KLATR-10BB-NL-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS710KLATR-10BB-NL-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.6%
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Current - Supply (Max) : 14.5mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 10A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Not For New Designs
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Sensitivity : 85mV/A
Linearity : ±0.25%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : 120kHz
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS710
Description : SENSOR CURRENT 10A
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)