ACS724LMATR-50AU-T
UDEL Chips Tech Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS724LMATR-50AU-T
Category : Sensors, Transducers Current Sensors
Polarization : Bidirectional
Operating Temperature : -20°C ~ 85°C
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Accuracy : ±1.5%
Sensor Type : Hall Effect, Differential
Current - Supply (Max) : 14mA
Number of Channels : 1
Current - Sensing : 50A
Response Time : 4µs
Package : Tape & Reel (TR)
Output : Ratiometric, Voltage
For Measuring : AC/DC
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : Automotive, AEC-Q100
Sensitivity : 80mV/A
Linearity : ±1.5%
Supplier Device Package : 16-SOIC
Mfr : Allegro MicroSystems
Frequency : DC ~ 120kHz
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Base Product Number : ACS724
Description : SENSOR CURRENT HALL 50A 16SOIC
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)